Mniejsi – FODA

MNIEJSI

MNIEJSI to cykl spotkań FODY, w czasie których poznajemy duchowość franciszkańską poprzez rozważanie tekstów Napomnień św. Franciszka z Asyżu.

Napomnienia, to zbiór 28  pouczeń i wskazówek, których autorstwo przypisuje się świętemu Franciszkowi. Złożone są z dwóch części: napomnień i błogosławieństw, mających na celu zwiększanie wiary i przybliżanie się do Boga. Pomimo tego, że pochodzą one z przełomu XII i XIII wieku oraz pierwotnie były skierowane tylko do braci św. Franciszka, zawierają one uniwersalną mądrość, z której chcemy skorzystać.

W czasie spotkań kolejno czytamy Napomnienia, a następnie je rozważamy.  Staramy się je jak najlepiej zrozumieć oraz odnieść do naszego życia osobistego jak i w wspólnocie. Zastanawiamy się dyskutując jak możemy je wprowadzić w czyn, aby dzięki temu stawać się coraz lepszymi uczniami Chrystusa. Dzięki nim, jesteśmy w stanie lepiej dostrzegać nasze słabości oraz skupić się na ich przezwyciężaniu.

Napomnienia św. Franciszka z Asyżu często odnoszą się do Ewangelii. Taki zabieg wzmacnia ich przekaz i ułatwia ich zapadnie w pamięć

Spotkania MNIEJSI sprawiają, że odnajdujemy dzięki św. Franciszkowi mądrość, która pomaga nam zrozumieć nauki Jezusa.