Kościół Akademicki - FODA

KOŚCIÓŁ AKADEMICKI

Jednym z największych skarbów Franciszkańskiego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego jest Kościół Akademicki (niekiedy zdrobniałe nazywany także Kościółkiem Akademickim). Kościół Ukrzyżowania jako budowla sakralna należy do zespołu Kaplic Sanktuarium Męki Pańskiej w Katowicach. Jego budowa została rozpoczęta w kwietniu 1938 roku.

Fundatorami środków do realizacji przedsięwzięcia byli Magistrat i Rada Miasta Katowice. Jednak dopiero po II wojnie światowej kaplica została otynkowana i otrzymała wystrój wewnętrzny. Wśród czterech zdobiących ją malowideł ściennych trzy przedstawiają tajemnice drogi krzyżowej: XI – przybicie do krzyża, XII – śmierć na krzyżu oraz XIII – zdjęcie z krzyża. Czwarte malowidło, znajdujące się na chórze, nawiązuje do życia świętego Franciszka z Asyżu – otrzymanie stygmatów.

Autorem malowideł jest Edward Daniel Czuch. Uroczyste poświęcenie Kościoła Ukrzyżowania miało miejsce 5 sierpnia 1951, w tym dniu została również odprawiona w nim pierwsza Msza świętą.

Wiosną 1966 roku Franciszkanie, z chwilą powierzenia im Duszpasterstwa Akademickiego, na początku nowego roku akademickiego 1966/1967 udostępnili młodzieży akademickiej tutejszy Kościół Ukrzyżowania na niedzielne spotkania liturgiczne. W związku z powstaniem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz domów akademickich na terenie Katowic-Ligoty, Kościół Ukrzyżowania został oficjalnie ogłoszony Kościołem Akademickim. Uczynił to w czasie uroczystej inauguracji roku akademickiego 1968/69 ks. bp. dr Herbert Bednorz, ordynariusz katowicki.

Początkowo Msze święte sprawowano tu w niedziele z wyjątkiem wakacji o godzinie 10:00 oraz o 12:00. Obecnie młodzież akademicka spotyka się w nim na środowych Mszach świętych, przed którymi zawsze odmawiany jest Różaniec, a także w piątki na Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Jak dotrzeć do Kościoła Akademickiego? To bardzo proste!